مهاجرت به ترکیه و مزایا و معایب آن​
نزدیکی به ایران یکی از دلایل اصلی مهاجرت به ترکیه​
اولین دلیل ولی نه لزوما” اصلی ترین انتخاب ترکیه به عنوان مقصد مهاجرت، نزدیکی به ایران است. اگر شما تصمیم بگیرید 5 ساعت دیگر در تهران باشید، سریعتر به نتیجه خواهید رسید تا دوستتان اگر بخواهد از جنت آباد به تهران پارس برسد !!!!! روزی چندین پرواز در ساعات مختلف برای چندین شهر ایران وجود دارد که دسترسی سریع را ممکن میکند.
شرکتهای هواپیمایی ترکیه و ایران دائما” در این مسیر در حال تردد هستند. بنابراین دلتنگیها کمرنگ تر و کارهای ضروری در اسرع وقت انجام میشوند. خانواده ها بیشتر فرصت دیدار از هم را دارند و به خصوص که مشکلات دعوتنامه و صدور ویزا و صف سفارت و تشکیل پرونده و هزاران مشکل دیگر وجود ندارد. البته اگر قصد دارید که از دید و بازدیدهای فامیلی فرار کنید، سعی کنید آدرس خود را با آشنایان مورد نظر در میان نگدارید، چرا که مسافرت به ترکیه همیشه در اولویت لیست سفرهای خارجی دوستان است !!!​
تجارت آزاد در ترکیه​
بسیاری از ایرانیان مقیم ترکیه، به این دلیل مهاجرت به ترکیه را انتخاب کرده اند که قصد تجارت و داد و ستد با دنیای آزاد و سرمایه گذاری در ترکیه را دارند. از آنجاییکه تحریمها در اقتصاد ایران تاثیرات ناگواری گذاشته و متاسفانه سیاستهای ضعیف مدیریتی راهگشای حل مشکلات تجار ایرانی نیست، بنابراین بازرگانان زیادی تصمیم گرفتند که زمینهء تجارت و کسب و کار خود را در ترکیه گسترش بدهند و بتوانند با استفاده از اقتصاد باز ترکیه و دسترسی به منابع مالی و تجاری با دنیا، تجارت پررونق و سرمایه گذاری امن را در اینجا تجربه کنند.
گروهی از این تجار، حتی از پشتیبانی دولت ترکیه برای تجارت خارجی برخوردار هستند و در کار و صنعت خود بسیار موفق. کم نیستند دوستانی که با آگاهی از قوانین تجاری و مالی ترکیه، شرکتها و کارخانجات موفق و پرسودی را راه اندازی کرده اند و از بازگانان به نام در زمینه کاری خودشان هستند.
اگر علاقه مند به اخبار اقتصادی باشید، میدانید که ترکیه به دلیل نقطه اتصال شرق به غرب دنیا بودن، و قرار گرفتن در وسط شاهراه تبادل کالا در جهان و به خصوص امنیت مالی بالایی که دارد، از محبوب ترین کشورها برای سرمایه گذاری و تجارت بخصوص برای اروپاییهاست. سیاست اقتصادی ترکیه، همگامی و تبادل پایدار با دنیا است و به همین دلیل برندهای معروف دنیا در ترکیه چندین پایگاه دارند. صادرات ترکیه سالهاست که رتبه های نخست جهانی را در بسیاری از زمینه ها دارد.​
فرهنگ نزدیک ترکیه و ایران​
شاید برای بسیاری از مهاجرین در دنیا ، کنار آمدن با فرهنگ غریب و ناآشنای کشور مقصد، سخت ترین کار باشد اما اینجا در ترکیه، شما رسوم و سنتهای آشنایی را لمس میکنید که با آنها بزرگ شده اید و برایتان عجیب نیست. ممکن است ما به عنوان یک ایرانی متجدد، بعضی از سنتهای قدیمی خودمان را دوست نداشته باشیم اما حُسن بزرگ مهاجرت به ترکیه در این است که در ترکیه کسی به دیگری کاری ندارد و هرکسی آزاد است تا به آنچه دلش میخواهد بپردازد.
بطور مثال در شب عاشورا در ترکیه، با وجود سنی بودن اکثریت، شما میتوانید مساجدی را پیدا کنید که مراسم مخصوص به این شب را دارند در حالیکه دیگران ممکن است در یک کلوپ شبانه مشغول تفریح باشند. ترکیه گرچه در قانون اساسی خود سکولار است اما کشوری است با اعتقادات مذهبیی که دست و پاگیر نیستند. تمام تفکرات مذهبی و غیر مذهبی محترم شمرده میشوند.
در ماه رمضان جشنهای زیبایی برپاست و سنت نذری دادن رواج زیادی دارد اما در تمام محله ها بزم و پایکوبی به راه است و مسلمان و مسیحی کنار هم میرقصند. در ترکیه احترام به انسانها و حیوانات نمود بارزی دارد و کمتر کسی تجربهء برخورد نژاد پرستانه در این کشور داشته است. ترکها بسیار مهمان نواز و حمایتگر هستند و با مهاجرین به ترکیه دوست و همراه هستند.​
مهاجرت به ترکیه برای تحصیل​
تحصیل در ترکیه، دلیل مهاجرت بسیاری از هموطنان به اینجا است. بیراه است اگر بگوییم دانشگاهها در سطح هاروارد و آکسفورد و استنفورد هستند اما کیفیت علمی بسیاری از دانشگاههای ترکیه در سالهای اخیر روند رو به رشد زیادی داشته و رتبهء علمی این کشور رو به صعود است.
همچنین در مقاطع تحصیلی، مدارس ترکیه کیفیت آموزشی بسیار مناسبی دارند و شما میتوانید انتخاب کنید که فرزندتان تحت آموزشهای سنگین و دقیقتر قرار بگیرد و یا سالهای تحصیل را به شادی بیشتر بگذراند. مدارس دولتی امکانات بسیار خوبی دارند و از آموزشهای معتبر و با کیفیتی برخوردار هستند اما چنانچه مایل به امکانات فوق برنامهء بیشتری باشید میتوانید در مدارس خصوصی آنچه را لازم دارید دریافت کنید.
همچنین در دانشگاهها و بخصوص دانشگاههای دولتی ترکیه امکانات آموزشی مطابق با استانداردهای جهان و بسیار با کیفیت ارائه میشود. دانشگاهها محلی برای لذت بردن از تحصیل و رشتهء دانشگاهی مورد علاقهء دانشجو هستند و بازار کار بعد از فارغ التحصیلی برای آنها مهیاست. مثل بیشتر کشورهای جهان، ترکیه هم به کسانی که از دانشگاههای کشور خودش فارغ التحصیل شده باشند بیشتر بها میدهد و برای آنان فرصتهای شغلی مطلوبشان را در دسترس قرار میدهند.​
ترکیه و سهولت اخذ اقامت ترکیه​
برای گرفتن اقامت ترکیه ، راههای عجیب و غریب و پیچیده وجود ندارد. اگر شما بتوانید نیازهای مالی زندگی خود را تامین کنید ، با اجاره ملک در ترکیه میتوانید اقامت کوتاه مدت توریستی (قابل تبدیل به اقامت دائم ) دریافت کنید. اگر بتوانید در یک شرکت یا کارخانه یا موسسهء معتبر ترک، کار پیدا کنید، میتوانید از اقامت کاری ترکیه( با بیمه خدمات درمانی رایگان) استفاده کنید.
همچنین با خرید ملک در ترکیه، شامل اقامت ملکی در این کشور خواهید شد. هر کدام از این اقامتها بنا بر شرایطی که در سایت ترکیه پرتال بطور کامل به آن پرداخته ایم، قابل تمدید و تبدیل به اقامت دائم ترکیه خواهند بود.
همینطور برای دریافت شهروندی ترکیه هم شرایط تسهیل شده و میتوان با مبلغی در حد 250 هزار دلار دارای پاسپورت ترکیه شد. دولت ترکیه در راستای تشویق سرمایه داران کشورهای همسایه و اروپاییها به انتقال سرمایه شان به این کشور، قوانین خرید و اجاره ملک و شهروندی ترکیه را در سال 2018 بسیار آسان کرده و بسیاری از هموطنان ایرانی از این امکانات بهره برده اند. برای آگاهی از جزییات این شرایط میتوانید مقالات سایت ترکیه پرتال در مورد اخذ شهروندی ترکیه و گرفتن پاسپورت ترکیه را دنبال کنید.​
آرامش در ترکیه​
آنچه که در ترکیه، در نزدیکی ایران میتوان تجربه کرد، آرامش است که یکی از دلایل اصلی مهاجرت به ترکیه است. در ترکیه چنانچه بتوان مخارج اصلی زندگی را داشت و از امنیت مالی حتی نسبی برخوردار بود، میشود گفت که استرسی وجود ندارد و هر کسی بسته به میزان درآمد خود از تفریحات و امکانات مناسب استفاده میکند. آنچه زندگی در ترکیه برای مهاجرین به ارمغان میاورد زندگی امن و به دور از تنشهای سیاسی و اقتصادی موجود در اکثر کشورهای خاورمیانه است.
ما به عنوان مهاجر از مزایای شهروندی کشور مقصدمان برخوردار نیستیم اما لااقل میتوانیم فکر آسوده و رفاه مناسب زندگی را برای خود و خانواده تهیه کنیم. مهاجرت به ترکیه، امتیازات شهروندیِ سوییس و فنلاند و کانادا را ندارد. اما با داشتن 4 فصل، هوای مطبوع، قرارگیری بین 4 دریا و امکانات رفاهی در حد سطوح بالای استانداردهای جهانی، سفره غذایی بسیار متنوع و روح مهمان نواز ملت ترک، به ما به عنوان مهاجر به ترکیه این امکان را میدهد تا به آرامشی که در ذهن داریم برسیم. ما که مهاجرت به ترکیه را انتخاب کردیم، با وجود داشتن مشکلات کوچک و بزرگ از عهدهء آنها برآمدیم و حالا آنچه را که نمیخواهیم از دست بدهیم همین یک واژه است …….” آرامش“